- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníDokáží roboty uklízet za nás?

Dokáží roboty uklízet za nás?

Na dveře našich příbytků prý klepe nová doba. Robotická. Zatímco výrobci spotřebičů tvrdí, že mají pro nás roboty, kteří se postarají o údržbu podlah, skeptici nedají dopustit na svůj osvědčený vysavač, koště či mop. Jaké robotické vysavače ve skutečnost

i jsou a co všechno dokážou?
Plastový disk ve tvaru dortového korpusu prochází místností od stěny ke stěně a tichým rachotem se snaží za sebou nechat pořádek, jako každá šikovná hospodyňka. Podchvílí naráží do překážek, zabloudí pod nábytek a snaží se vymotat z nedostupného koutu s květinami, aniž by nadělal škodu. Zatímco některé se snaží odstavit na vedlejší kolej vysavač, jiné myjí na kuchyňské podlaze nepořádek z vaření a v chodbě vytírají sníh, který se spolu se solí rozpouští na podrážce bot. Lze se na ně spolehnout?

Musí si vystačit s málem
Jelikož všechny jsou napájeny bateriemi, jejich výkon je příliš nízký na to, aby mohly fungovat tak jako velké spotřebiče. Sahají proto po technologiích včerejška, aby s nejmenší námahou dosáhly nejvyšší účinnosti. Za svůj vzor si vzali mechanickou koště.

Kartáček s tisíci štětinami rotuje vysokou rychlostí az podlahy vystřeluje nečistoty do zásobníku ukrytého nad ním. Čím jsou vlákna pružnější a rychlost otáčení vyšší, tím lépe si poradí s kobercem. Jsou to právě velké nečistoty, na které se obvykle upírá náš zrak. Díky kartáčku mizí téměř okamžitě. Aby v zásobníku končily i menší částečky, v sousedství kartáče je gumový válec se stěrkami, který se otáčí protichůdně. Zachycuje odskakující nepořádek a zabraňuje tomu, aby utíkal před kartáčkem. Současně stírá z umělých vláken koberce prach, který se nabíjí statickou elektřinou a končí na těle robota. Kartáček je vždy užší než tělo robota a kulatý korpus se nikdy nedostane do koutů. Proto přichází na pomoc pomocný kartáč, který honí nečistoty z levé bočnice pod tělo robota. Tenkými pramínky vláken se dostane k rohovým lištám i do koutu místnosti.

Při každém vysávání se zvedá ze země i oblak nejjemnějšího prachu. Aby nekončil na nábytku a nedráždil naše průdušky, robot se jej snaží zachytit v papírovém filtru podobným mechanismem, jako to dělá klasický vysavač. Jelikož jeho tah je výrazně omezen, příliš se mu to nedaří. Pokud bychom chtěli robotický vysavač přirovnat k něčemu co známe, byla by to bez pochyb mechanická metla. Ještě dnes ji lze koupit v obchodě.

Pokoušejí se o nemožné
Zatímco některé vysavače jsou navrženy tak, aby v jednom cyklu dokázaly vysát jedinou místnost, jiné jsou odvážnější a snaží se vypořádat s celým bytovým interiérem. Jejich dovednost záleží na inteligenci.

Ty nejjednodušší používají nárazník k tomu, aby odhalily překážky a při každém nárazu náhodně změní směr svého pohybu. Fungují jako dětské hračkové autíčko. Dokud neuplyne přednastavený čas, bloudí po místnosti, aniž by tušily kde se nacházejí. Ve čtvercové místnosti bez překážek uspějí, v ložnici ze které postel s čely vyřízla podlahu do tvaru písmene U jsou téměř bezradné. Nabíjet je třeba připojením na nabíječku stejně jako mobil.

Lépe vybavené modely mají několik senzorů, aby se vyhnuli trapasům. Dokáží vyhledat nabíjecí základnu pokud vyšťaví baterie a dokáží se po nabití opětovně vrátit do práce. Rozpoznají okraj schodiště aby nespadly, reagují na infračervené závory, kterými jim můžeme vymezit prostor, o který se mají postarat. Nejednou jsou vybaveny i programovatelným časovačem, který automaticky spouští úklid tehdy, když jsme mimo domov. I když při průchodu místností dokáží díky snímačům odhalit překážku dříve, než do ní narazí, mapa prostoru ve kterém se pohybují jim chybí. Spoléhají se na přednastavený čas úklidu, nebo bloudí terénem, ​​dokud jim snímač nenapoví, že objem sklizených nečistot klesá. Předpokládají, že je pouklizováno i přesto, že některé části členitého interiéru možná vynechaly.

Špičkové modely spoléhají na kameru a jejich zabudovaný počítač tvoří mapu místnosti, ve které se pohybují. Možná mají dostatek inteligence k tomu, aby žádný kus podlahy nevynechali, jejich čistící výbava je však stejná jako u nejlevnějších modelů. Správné řešení je třeba hledat kdesi uprostřed.

Byt je třeba na robota připravit
Kolečka se zabudovaným náhonem sice přejdou přes přechodovou lištu mezi místnostmi, starý práh však může být nepřekonatelnou bariérou. Má-li robot obsluhovat všechny sousedící místnosti, musí mít zajištěn bezbariérový přechod.

Z koberců musí zmizet dekorativní třásně, kabely musí být zalištovány kolem podlahy a květiny s podstavci musí odolat jemným nárazům robota, který nesměle zkoumá terén. I židle by se měly ztratit mimo dosah, aby se robot mezi nimi nezaklínil. Při žádné kolizi si bez zásahu některého z členů domácnosti neporadí. Vždy však lze sáhnout po infračervených závorách, které určí hranici, za kterou robot nesmí jít. Za ní mohou zůstat všechny nástrahy neošetřené.

Jsou důsledné při čištění?
Plní-li své poslání několikrát týdně, jakékoli klasické vysávání odchází v zapomnění. Malý robot si s malým znečištěním hravě poradí a jediným úkolem členů domácnosti je pravidelně vyprazdňovat zásobník s nečistotami. Pokud je robot naprogramován tak, aby se po příbytku toulal po dobu, kdy jsou všichni v práci, z domácnosti se začne vytrácet prach, který se dosud ukládal na nábytku. V pravidelnosti je síla.

Třeba si však uvědomit že každý robot je mnohem pomalejší než i to nejlínější dítě při vysávání. Trvá mu více než hodinu, než vysaje dvě obytné místnosti a to i tehdy, jsou-li téměř zcela čisté. Je to jako s myčkou na nádobí, či automatickou pračkou. Šetří nám čas tím, že ho plýtvají na práce, které díky nim nemusíme dělat.

Pozor na podfuky
Někteří výrobci bez studu nabízejí na trhu hračky, které vydávají za domácí pomocníky. Jedná se o „robotické mopy“, které nejsou vybaveny ani rotačními kartáčky, ani vysavačem. Pobíhají bezcílně po místnosti jako dětská hračka a utírají zem navlhčeným ubrouskem. Ten ztrácí svoji vlhkost již po několika metrech práce a prach se víří po místnosti, aniž by jej ubrousek uvěznil. Jsou to zmetky, jejichž užitná hodnota je na bodě mrazu.

A co mytí podlahy?
Stále častěji se lze setkat s novou generací robotů, které jsou určeny do kuchyně, chodby či na tvrdé podlahové krytiny v bytě. Vybaveny jsou dvojicí zásobníků na vodu se saponátem. Ta první obsahuje čistící emulzi, kterou robot používá k čištění podlahy a ta druhá sklízí nečistoty ze země, které se rozpustily ve vodě. V nabídce je mají pouze značkoví výrobci, kteří jsou garanty toho, že nabízejí stroj, který plní sliby.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek