- Komerční sdělení -finance
DomůZahradaZeleninovou zahrádku plánujte s předstihem

Zeleninovou zahrádku plánujte s předstihem

Potrvá ještě dva měsíce, než se zahrada začne probírat k životu. Sychravé dny byste měli využít k tomu, abyste rozhodli, jak bude vypadat její nadcházející rok.

Říká se, že kdo co zaseje, to bude sklízet. Není to tak úplně pravda. Aby se plodinám na jejich stanovisku dařilo, je třeba myslet na mnoho důležitých detailů. Rozhoduje nejen rozdělení záhonu, ale také střídání plodin, způsob přípravy půdy či sousedící výsadba. Na co nezapomenout při plánování a jak se připravit na novou sezónu?

Přehodnoťte neúspěchy
Není ostudou, pokud minulý rok nevyšel tak, jak jste si ho naplánovali. Důležité je však zjistit, proč tomu tak bylo. Bylo na vině mokré studené jaro? Zdecimovali záhonu škůdci, nebo jste jen zvolili špatné stanovisko? Po krátké rozpravě se sousedícími zahrádkáři rychle objevíte příčinu.

Někdy je řešením změna odrůdy plodiny nebo umístění záhonu, jindy pomůže specifická péče či jiný termín výsevu a výsadby.

Nevzdávejte se po prvním neúspěchu a hledejte nové cestičky k dosažení svých cílů. Ačkoli i za cenu menší výměry záhony. Chyby si zapisujte, abyste se jim vyhnuli v budoucnosti a pokud to nepůjde jinak, poproste sousedy, aby vám při výsevu či výsadbě asistovali. Možná odhalí problém, který přehlížíte.

Nároky na živiny se různí
I když pro život potřebují jen slunce, vodu a půdu, jejich nároky na živiny se liší. Zatímco kořenové zelenině nesvědčí čerstvé hnojení dusíkatými organickými hnojivy, listová zelenina si na dostatečnou zásobu dusíku potrpí. Tu lze dodat nejen kompostům či chlévským hnojem, ale také pěstováním luštěnin v předchozí sezóně. Bakterie, které žijí na jejich kořenovém systému, vážou do půdy dusík obsažený ve vzduchu.

Kořenová zelenina vyžaduje v půdě převahu fosforu, což může na záhonku zajistit pěstování košťálové zeleniny v předchozím roce. Ta odčerpá dusíkaté živiny a nastolí vhodnou bilanci. Důležité je však pravidelné střídání plodin tak, aby se půda neunavila odčerpáním mikroelementů, bez kterých konkrétní plodiny nedokážou prosperovat. Zvolit můžete buď osevní systém košťáloviny, kořenová zelenina, luštěniny a hluboce kořenící plodiny, nebo jakoukoli jinou posloupnost přihlížející k výživě rostlin.

Bez ohledu na to, zda pro hnojení používáte kompost, rozložený hnůj a dřevní popel jako naši dědové nebo průmyslová hnojiva, vždy myslete na to, že neexistuje univerzální recept na hnojení zahrady jako celku. Zatímco fazole s úspěchem zarodí v téměř čistém štěrku, cukina si na dostatek živin potrpí. Nadbytek živin je stejným problémem jako jejich nedostatek.

Přetrhněte nit škůdců
Škůdci v různých stádiích vývoje, jakož i spóry hub, dokáží přezimovat v půdě iv té nejtužší zimě a tak je jedinou ochranou proti jejich rozmachu střídání plodin. Jejich stanoviska by se měla každoročně posouvat tak, aby byla co nejdále od předchozího umístění. To sníží jejich vitalitu a intenzitu.

Pokud jste v minulých letech tuto zásadu přehlíželi, mohlo se stát, že půda je zamořená ai při nejvyšší snaze se vám nepodaří vypěstovat česnek jen proto, že jej i přes moření napadne háďátko. V takových případech není jiného léku než několikaletá pauza v pěstování. Půdu v ​​zahradě sterilizovat nelze.

Kombinační výsadba je druhým stupněm ochrany, kde se využívají bylinky, okrasné rostliny či některé plodiny k tomu, aby působily jako repelent odpuzující živočišné škůdce. Do ovzduší a půdy vylučují látky, které odrazují škodlivý hmyz. Aby byl účinek vyšší, je vhodné zapojit do hry i přirozené predátory. Pokud jim vytvoříte z trav, rákosů a bezových trubek hmyzí hotel, poskytnete jim útočiště pro zimování a rozmnožování. Čím více druhů hmyzu na zahradě budete mít, tím jednodušeji nastolí rovnováhu. Biodiverzita je klíčem k úspěchu.

Inventura osiv
I když dodavatelé osiv na sáčcích udávají datum, do kdy je třeba osiva spotřebovat, není nutné, aby zbytky putovaly vždy do koše. Pokud jsou vaše loňské zásoby nevyčerpané a chcete mít jistotu, že neskončíte s poloprázdným záhonem, měli byste se pustit do testu klíčivosti. Nejjednodušší je sáhnout po výsevním substrátu, který umístíte do prostředí s vhodnou teplotou, do kterého vysejete kontrolovaný vzorek semínek. Poté, co se proberou k životu a vyrostou z nich slabé sazenice, budete mít jasnou představu o tom, v jakém stavu jsou vaše zásoby.

Využít můžete cenovou dostupnost internetových prodejen, případně můžete oslovit i semennou banku, abyste se propracovali k tradičním krajovým odrůdám, na které již mnozí zapomněli. Nepodlehněte módě a sběratelskému šílenství. Soustřeďte se na osivo, se kterými máte jasný záměr.

Doběhněte zameškaný podzim
Pokud jste nestihli dokončit rývání pozemku, pokračujte v práci ihned, jakmile to roztávající led dovolí. Půdu můžete předehřát posypem dřevního popela či kompostu, o jehož uvolnění se postará slunce.

Při dočasné ztrátě sněhové pokrývky pokryjte mulčem ty části zahrádky, kde plánujete výsev raných plodin. Nezapomeňte ani na nastýlání studeného pařeniště, které ochráníte před mrazem. Ztracena není ani výsadba ovocných dřevin či keřů. Pokud jste na ně zapomněli na podzim po vegetační sezóně, můžete to vyzkoušet i na jaře.

Jak na to?
Čtverečkovaný papír s plánem zahrádky s rozdělením záhonu byste měli mít několik týdnů na očích, abyste vychytali všechny mouchy a využili prostor naplno.

Ještě předtím, než se rozhodnete, kam co zasadíte, měli byste si vyznačit zóny zahrady, které se od ostatních čímsi liší. Myslete na místa zastíněná vaší zástavbou, ploty, stromy a stavbami sousedů, vyznačte místa s méně kvalitní zeminou či části, které jsou náchylné k přemokření.
Hřídky by měly mít šířku 150 centimetrů, z nichž 30 centimetrů připadne na chodník. Vzniknou tak pásy s dobrou dostupností pro obrábění. Ideální je, aby byly orientovány kolmo k dopolednímu slunci, aby rostliny využily maxima slunečního svitu. Rozmístění plodin musí brát v úvahu výšku jednotlivých porostů. Jinak se může stát, že vysoká kukuřice zastíní podstatně nižší cuketu, což se promítne do pomalejšího růstu a nižší úrody. Dobré uspořádání je klíčové, obzvláště v časných jarních měsících, kdy je o slunce nouze.
Snažte se, aby každý rok byly chodníčky na jiném místě, protože obsahují nevyčerpané živiny z předchozího roku a žádají provzdušnění, aby si půda zachovala svoji kondici. Přemisťujte každoročně studená pařeniště a hluché zóny, které používáte ke skladování.
Při návrhu záhonu se odražte od vegetačního období plodin a termínů jejich výsevu a výsadby. Zjistíte, že na každém políčku lze v jednom období pěstovat i více plodin současně. Zatímco cibule zmohutní, v její bezprostřední blízkosti může vyrůst ředkvička či salát. Podobné je to is jinými meziplodinami. Aby se na půdě nevytvářely přísušky a dobře hospodařila s vodou a odolávala zaplevelení, vhodné je, aby byla soustavně pokryta kulturním porostem. Znamená to, že po sklizni každé plodiny by měla následovat další, byť i na přikrmování hospodářských zvířat ve dvoře.
Zapomínat není třeba ani na rozmanitost. Čím více drobných plodin vysadíte, tím větší rovnováhy dosáhnete. Bylinky, léčivé rostliny či jakýkoli jiný porost pro užitek i potěšení je vítán. Tím zabráníte tomu, aby vaši půdu kolonizovaly nálety plevelů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek