- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníMáte pod kontrolou tepelnou pohodu domácnosti?

Máte pod kontrolou tepelnou pohodu domácnosti?

Také automatické vytápění vyžaduje údržbu. Pokud se provozní podmínky v bytě či domácnosti změní, je třeba upravit i řízení vytápění.

V některých částech domu je neustále chladno a jiné se přehřívají. Za vše může rozladěný systém, který je třeba znovu vyladit.

Zatímco v rodinném domě máme vše dlouhodobě pod kontrolou, i v bytě můžeme provést změny, kterými dosáhneme tepelné pohody, aniž bychom museli neustále otevírat okna a točit ventily na radiátorech. Jak zahodit starosti za hlavu? Poradíme vám.

Termostat se může unavit
Starý prostorový termostat na chodbové stěně s kolečkem pro nastavení teploty a přepínačem pro denní a noční provoz funguje dlouhá léta, časem se však unaví. Navolená teplota neodpovídá skutečnosti a tak se kolečko neustále šplhá k vyšším hodnotám, až nám při pomyšlení na roční vyúčtování naskakuje husí kůže. Co dělat, když se teploměr nechce šplhat nahoru, i když kolečkům neustále přidáváme?

Pokud i letošní revize automatického kotle proběhla stejně hladce jako loňská, s největší pravděpodobností bude třeba vyměnit prostorový termostat za nový. Moderní elektronické náhrady nabízí jistý kus komfortu navíc. Vybaveny jsou hodinami a programovým automatem, který umožní nastavit topnou křivku tak, aby kopírovala náš každodenní životní rytmus.

Zatímco noční hodiny a pasivní části dne, kdy jsou všichni mimo domov, budou v režimu temperování, při živém domácím ruchu se vše vrátí zpět do normálu. Automat rozeznává dny v týdnu, takže hravě odliší pracovní týden od víkendu. Výhodou je, že programů lze vytvořit několik a tak jarní a podzimní přechodné období může vypadat úplně jinak než hlavní topná sezóna.

Existuje několik způsobů, jak prostorový termostat řídí přes připojené kabely automatický kotel. Při koupi toho nového nejvíc napoví ten původní. Řízení probíhá většinou 12-, 24- nebo 230-voltovým napětím, což prozradí štítek na rubové straně. Obsluha starších kotlů je většinou triviální. Termostat porovnává nastavenou teplotu se skutečnou, aby rozhodl, kdy má kotel běžet a kdy ne. Je jako moudrý vypínač, který ví, kdy zapnout a kdy vypnout.

Přestěhujte ho
Výměnou oken, zateplením domu či zrušením sklobetonového světlíku na schodišti už nemusí být původní umístění termostatu to nejvhodnější. Pokud je v místnosti přiteplo, může se stát, že některé části domu zůstanou podchlazené. Proto je třeba pro termostat hledat nové umístění v nejchladnější obytné místnosti.

Prodloužení kabelů a montáž termostatu na nové místo nejsou náročné. Když se však do chladných místností navrátí teplo, ty nejteplejší se začnou přehřívat. Jsou dvě možnosti, jak udržet teplotu pod kontrolou. Buď přiškrtit průtoky na kritických radiátorech, nebo je vybavit termostatickým ventilem s hlavicí. To vyžaduje trochu nastavování a úsilí, výsledek se ovšem dostaví vždy.

Zatímco termostat dohlédne na správné temperování většiny domu, úsporné ventily zabrání přehřívání nejteplejších místností. Upřednostnění termostatických ventilů před přiškrcením průtoků má výhodu navíc. Dokáže reagovat na tepelné zisky a tak vaření v kuchyni či posezení více lidí v obýváku přispěje k tomu, aby bylo třeba topit méně.

Dá se to i bez drátů
Elektronické prostorové termostaty jsou v nabídce výrobců i v bezdrátovém provedení. Sestávají ze dvou částí. Jedna se připojí na kabeláž kotle přímo v kotelně, a druhá – řídící jednotka může putovat po domě z jednoho místa na druhé. Jejich dosah je přibližně 30 metrů.

Toto řešení umožňuje snazší hledání správného místa pro montáž a usnadňuje výměnu tam, kde by byla pokládka kabelů na nové místo příliš komplikovaná. Funkčnost zůstává zachována bez dalšího komfortu navíc. Kdo si dělá v čele vrásky s nepořádkem při stahování na nové místo, ten může sáhnout po této variantě.

Obě části komunikují ve volném pásmu, které pro svůj provoz používají například domovní meteostanice, zvonky či jiné jednoduché periferie. Protože signál je přenášen digitálně s identifikací zařízení, neexistuje riziko vzájemného rušení.

Inteligentní systém vidí za okna
Existují řídicí jednotky, které sledují více než teplotu v místnosti. Jsou vybaveny senzorem, který sleduje, co se děje venku za okny. Pokud teplota klesá, kotel začne přitápět dříve, než se změny projeví v interiéru. Naopak při oteplení tlumí vytápění s dostatečným předstihem, aby bylo dosaženo úspory.

Mluvíme o ekvitermním řízení, které má oproti tomu klasickému náskok. Je vhodným řešením při návrhu nové otopné soustavy či rekonstrukci té původní. Investice do inteligentního systému se během provozu vrátí. Obzvlášť tam, kde má budova silnou akumulační kapacitu. Vhodná je obzvlášť do masivních zděných staveb, které mají silnou tepelnou setrvačnost.

A co panelák?
Termostatické ventily s hlavicemi jsou dnes samozřejmostí v každém bytě s centrálním vytápěním a každý již zjistil, že je výhodné tlumit topení v místnostech, které slouží pouze k vaření či spaní. Jak však dosáhnout úspory sladěním teplot s denním režimem v domácnosti? Řešením jsou elektronické termostatické hlavice s možností časového programování.

Aniž by bylo nutné při každém opouštění bytu oběhnout všechny ventily radiátorů pro ztlumení a opětovně je vracet při návratu z práce na původní nastavení, vše zajistí elektronika. Ví, že v nočních hodinách je každý pod peřinou a během dopoledne jsou všichni v práci a ve škole.

Funguje to stejně jako u prostorového termostatu v rodinném domě. Na výběr jsou však dvě řešení. Jednotlivé hlavice, z nichž každá sleduje svůj vlastní časový program, nebo sada s centrální řídící jednotkou, která může odpočívat kdesi na zdi či na stole v obýváku. Výsledek je stejný. Topení se přizpůsobí vašemu rytmu života.

Montáž lze zvládnout i svépomocí bez specializované firmy. Každou hlavici termostatického ventilu lze odšroubovat a nahradit ji jinou, aniž by musel být přerušen provoz radiátoru. V tomto případě nahrazujeme mechanickou hlavici elektronickou.

Je to všechno?
K dosažení tepelné pohody je třeba více než nastavit topení tak, aby byla v každé místnosti vhodná teplota. Jelikož prostředí vnímáme jako celek, naše pocity se různí. Zatímco při suchém vzduchu, modré výmalbě a studeném světle budeme mít pocit chladu, v místnosti vymalované pastelovými barvami se zářivým halogenovým osvětlením a vlhkým vzduchem se budeme cítit mnohem tepleji.

Někdy stačí pro pohodlí myslet na detaily při úpravě interiéru a volit jeho výbavu tak, aby sama dýchala teplem domova.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek