- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníZa první čtyři měsíce bylo vybráno přes zálohový systém 100 milionů obalů

Za první čtyři měsíce bylo vybráno přes zálohový systém 100 milionů obalů

Denně lidé na celém Slovensku vrátí na odběrná místa více než 2 miliony zálohovaných plastových lahví a plechovek.
Od začátku tohoto ledna se na Slovensku spustilo zálohování plastových lahví a plechovek. Za první čtyři měsíce se díky němu dokázalo vysbírat až 100 milionů nápojových obalů, pro které se tak zajistí nejvyšší možná míra recyklace.

Slovensku se podařilo tento systém rozjet ve velmi krátké době. Zatímco v zahraničí zprovoznění zálohování plastových lahví a plechovek trvalo přibližně dva roky, u nás jsme to stihli už za 10 měsíců.

Plány od roku 2003
Snaha o zavedení zálohování sahá až do roku 2003, přičemž moderní historie se začala psát v letech 2018-2019. Tehdy ministerstvo životního prostředí přijalo zákon, že zálohový systém bude spravovat jedna centrální organizace zastupující hlavní aktéry celého procesu – a těmi jsou výrobci a obchodníci.

Nezisková organizace Správce zálohového systému je založena konsorciem čtyř subjektů – Asociace výrobců nealko nápojů, Slovenského sdružení výrobců piva a sladu, Slovenské aliance moderního obchodu a Svazu obchodu Slovenské republiky. Společně tyto subjekty pokrývají 80 procent produktů uvedených na trh v plastových lahvích a plechovkách na slovenském trhu a přibližně 3000 obchodních provozů.

  1. ledna 2021 vydalo Ministerstvo pověření na založení Správce, koncem února schválilo jeho zakládající dokumenty a v březnu následně spustila nově založená nezisková organizace implementační fázi, jejíž součástí bylo i výběrové řízení na dodavatele tohoto systému. Na samotné spuštění systému tak měl správce 10 měsíců. Tender nakonec vyhrála firma Sensoneo.

Hodnota záloh dosáhla 15 milionů eur
Jak vyplývá z údajů této společnosti aktuálně je v zálohovém systému registrovaných 414 obchodních provozů a přes 2 500 sběrných míst. Denně lidé na celém Slovensku vrátí na odběrná místa více než 2 miliony zálohovaných plastových lahví a plechovek. Dohromady se k 30. 4. vysbíralo 100 milionů kusů obalů. Celková hodnota dosud vydaných zálohových kupónů dosáhla k 30. dubnu hodnoty 15 milionů eur.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek