- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyVyšší platy učitelů? Nic navíc odloženo nemáme, bilancuje státní kasu ministr Matovič

Vyšší platy učitelů? Nic navíc odloženo nemáme, bilancuje státní kasu ministr Matovič

Ministr Igor Matovič ve středu opět přesvědčoval, že bez zvýšení daní není peněz na vyšší platy učitelů či dalších státních zaměstnanců.
Když firmy zaplatí více daní, podle ministra financí Igora Matoviče se jim nic nestane. Vyšším daňovým zatížením chce financovat zvyšování platů zaměstnanců školství i státních úředníků.

Prázdná státní kasa
Zvyšování daňového zatížení je však červenou čarou pro stranu SaS. Podle ministra školství Bratislavy Gröhlinga by měl Matovič využít ke zvednutí platů učitelů daňové nadpříjmy.

Dosavadní odhady (prognóza analytiků z Institutu finanční politiky – pozn. red) naznačují, že stát vybere do konce roku na daních o 327 milionů více, než se očekávalo. Ministr financí však přesvědčuje, že tyto peníze na platy učitelů stát použít nemůže.

Dnes odprezentoval nejen odhadované daňové nadpříjmy, ale také „rozpočtové nadvýdavky“. Podle Matoviče stát mine do konce roku o 1 miliardu a 648 milionů eur více, než se očekávalo. Část z těchto výdajů, které se týkají pomoci Ukrajincům, proplatí EU.

Minulé miliony
„Nic navíc odloženo nemáme,“ bilancoval Matovič neutěšený stav státní kasy. „Daňové nadpříjmy jsme už minuli,“ nechal se slyšet později.

Ministr financí v uplynulých měsících nešetřil, očkovací loterie vyšla stát 26 milionů eur, ruské vakcíny Sputnik V, kterými se nechal očkovat jen zlomek Slováků, další miliony.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek