- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyUkážeme vám jak si vyrobit batikované prostírání

Ukážeme vám jak si vyrobit batikované prostírání

Na jaře se neprobouzí jen příroda, v mnoha se probudí i chuť tvořit. Ukážeme vám krok za krokem, jak lze jednoduše v domácích podmínkách batikovat.

Nevím jak vy, já vždy při jarním úklidu najdu něco dávno zapomenuté. Tentokrát to byla plachta na postel po babičce, a tak vznikl nápad vyzkoušet batiku. Barvy na batiku za studena jsem měla po ruce, tak jsem dlouho nepřemýšlela. Stačilo změřit stůl a zvolit správnou velikost prostírání. Já jsem zvolila dva obdélníky o rozměru 150×40 cm. Okraje jsou obšity na stroji.

Plachta ale dlouhým pobytem ve skříni zežloutla, tak jsem nejprve použila bělidlo, aby bílá bílou byla. Prostírání jsem následně oprala, usušila a vyžehlila.

Postup pro batikované prostírání
Připravíme si látku, barvy na batikování za studena, motouz, mikroten, podložku a talíř.

Připravené prostírání složíme po šířce na polovinu a ještě jednou na polovinu, ale po délce. Přežehlíme a začneme harmonikově skládat asi na 1,5-2 cm. Pokud budeme skládat přesné sklady, i výsledné pásy budou přibližně stejné. Máme-li raději volnější vzory, klidně skládejme harmoniku i nerovnoměrně. Výsledek bude o to zábavnější.

Poskládanou látku upevníme na několika místech kouskem motouzu. Použít můžeme i obyčejné gumičky.

Na podložku, může to být talíř, umístíme dostatečně velký mikroten a látku dobře navlhčíme například pomocí rozprašovače. Potom začneme barvit. Nejprve použijeme tmavší barvu a rovnoměrně ji naneseme na jednu plochu „harmoniky“. Barvy se není třeba bát, látka jí vsaje dost velké množství. Nebojme se opatrně nahlédnout i dovnitř jednotlivých skladů. Je dobré, když barva sahá minimálně do poloviny výše skladu.

Látku opatrně otočíme a z druhé strany stejným způsobem aplikujeme světlejší barvu. Nyní celý příští ubrus zabalíme do mikroténu a na 24 hodin odložíme na místo, kde ho nebude nikdo vyrušovat. Důležité je, aby barva zůstala po celou dobu vlhká.

Po 24 hodinách odstraníme šňůrky, zbylou barvu vymyjeme nejlépe pod sprchou a netrpělivě čekáme, na výsledný vzor. Hotové prostírání doporučuji vyprat na začátek ve vodě s přidáním octa. Po vyžehlení můžeme například textilním fixem dokreslit jednoduchý vzor a nový doplněk do domácnosti je hotový. Stejným postupem můžeme nabarvit například i polštáře, nákupní tašky nebo trička.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek