- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodySlováci během covidu propadli hazardu. Firmy na tom rekordně vydělaly

Slováci během covidu propadli hazardu. Firmy na tom rekordně vydělaly

Firmy z hazardního byznysu měly v loňském roce doslova eldorádo. Jejich zisky rekordně vzrostly.
Pandemie za poslední roky výrazně změnila chování lidí na Slovensku. Projevilo se to ve více oblastech společnosti. Jednou z nich je také hazard. Slováci totiž v průběhu covidu začali ve větší míře utrácet na hazardní hry.

Navzdory nejistým časům lidé ve velkém sázeli – ať už v online kasinech a hernách, nebo v sázkových kancelářích.

Výrazný nárůst příjmů firem v tomto odvětví se odrazil i na jejich historicky nejvyšších výdělcích. Například státní firma Tipos za loňský rok zdvojnásobila svůj zisk. Za loňský rok si zaknihovala profit téměř 19 milionů eur.

Ještě více se dařilo společnosti Tipsport SK. Její zisk vzrostl v loňském roce na úroveň 59 milionů eur, přičemž v roce 2020 vydělala „jen“ 27 milionů eur. Výrazně si polepšily své hospodářské výsledky i sázkové společnosti jako Fortuna, patřící do skupiny Penta či Niké. Obě firmy dosáhly svých historicky nejvyšších profitů.

„Už v roce 2020 jsme avizovali, že společnost Tipos má potenciál být firmou s miliardovým obratem as touto naší ambicí se ztotožnil i akcionář, Ministerstvo financí SR. K dosažení tohoto cíle jsme exekvovali strategii dobrého a efektivního marketingového mixu podporovaného smysluplnými partnerstvími, aktivním prodejem a provozní efektivitou,“ informovala Ivana Košútová, mluvčí Tiposu.

Jak dále uvedla, v online hrách jim ještě v roce 2020, během první vlny pandemie, příjmy rostly, na druhé straně klesly při prodeji losů a číselných loterií.

„Tím, že zavřené byly trafiky a pošta fungovala ve výrazně omezeném režimu, u těchto produktů jsme zaznamenali propad. Původní ztrátu z první vlny se nám však podařilo dohnat díky výše zmíněným opatřením ještě v roce 2020. V roce 2021, který považujeme za druhý pandemický rok, jsme pokračovali v takto nastaveném trendu,“ přiblížila.

Flourish logoA Flourish chart
Dařilo se hlavně online hrám
Celý hazardní byznys zatáhl za poslední roky především online segment. Z údajů za celé odvětví vyplývá, že sázky v internetových hrách dosáhly za loňský rok 4,5 miliardy eur. To je více než 100% nárůst oproti předchozímu období.

Podle generálního ředitele Úřadu pro regulaci hazardních her Davida Lenčéše však celkové příjmy firem v tomto sektoru nelze zaměňovat s konečnými zisky. Od výnosů je totiž třeba odečíst i vyplacené výhry a provozní náklady.

Po odečtení celkových vyplacených výher tak firmy z hazardního byznysu utržily v roce 2021 přibližně 837 milionů eur. Z toho odvedli státu 220 milionů eur.

Pod nárůst tržeb se podepsalo také uvolnění hazardu. „Rok 2020 byl rokem liberalizace trhu s online hazardem a zánikem monopolu státního Tiposu, licence na internetové hry tehdy získalo několik provozovatelů hazardních her,“ doplnil Lenčeš.

Zlegální příjmy
Za vyššími příjmy jsou i další skutečnosti. „Je to o tom, že stávající hráči ztratili motivaci obcházet pravidla a začali hrát na legálních stránkách. Díky tomu má stát kontrolu nad pravidly a také dodatečné příjmy. Ve výsledku tedy nelze tvrdit, že lidé utrácejí na hazard nárazově mnohem více,“ konstatoval Peter Papanek, výkonný ředitel Asociace sázkových společností.

Podle něj se pod historicky vysoké zisky firem v hazardním odvětví podepsaly také jejich investice do optimalizace a automatizace procesů. Ty tak pozitivně přispěly k nárůstu profitů.

Spousta volného času a peněz
Miloslav Bahna, ředitel Sociologického ústavu Slovenské akademie věd, vidí za vyššími útratami na hazard kombinaci faktorů, a to více času stráveného doma a ušetření výdajů na jiné volnočasové aktivity.

\“Z výzkumu Jak se máte, Slovensko?, víme že lidé v letech pandemie výrazně omezili cestování za dovolenou do zahraničí, ale i setkávání s přáteli as rodinou,\“ přiblížil.

Bahna předpovídá, že letos by se už tak hazardu nemělo dařit, protože pominuly karanténní opatření a život se vrací do předpandemického normálu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek