- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyEvropská centrální banka rozbíhá zvyšování úrokových sazeb

Evropská centrální banka rozbíhá zvyšování úrokových sazeb

Evropská centrální banka (ECB) signalizovala, že v červenci začne zvyšovat úrokové sazby. A pak bude pokračovat.
Evropská centrální banka (ECB) v souladu s očekáváními oznámila začátek normalizace měnové politiky. Rovněž zvýšila inflační prognózy a skresala růstové vyhlídky eurozóny.

Rada guvernérů na základě aktualizovaného hodnocení vyhlídek rozhodla o ukončení čistých nákupů aktiv v rámci programu APP k 1. červenci.

O 25 bazických bodů v červenci
Rada zároveň ponechala klíčovou sazbu na 0,00 %, sazbu pro jednodenní refinanční operace na úrovni 0,25 % a depozitní sazbu na úrovni -0,50 %. Také signalizovala, že v červenci zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů, a pak opět v září, přičemž zřejmě i po září bude pokračovat v postupném zpřísňování měnové politiky.

ECB aktuálně uznala, že prudký růst cen není dočasný, jak předpokládala během uplynulého roku. Aktuálně počítá s tím, že inflace v eurozóně zůstane nad jejím dvouprocentním cílem během celého prognózovaného období (do roku 2024). Podle nové předpovědi v letošním roce dosáhne 6,8%, přičemž ještě v březnu ECB počítala s 5,1%. V roce 2023 by se měla zpomalit na 3,5 % a v roce 2024 na 2,1 %.

ECB také snížila prognózu růstu ekonomiky eurozóny v letošním roce na 2,8 % z 3,7 % a v roce 2023 na 2,1 % z 2,8 %. Naopak v roce 2024 počítá s rychlejší expanzí, konkrétně s +2,1 %, a ne s +1,6 %.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek