- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníAkcie na středoevropských trzích poslední týden klesaly

Akcie na středoevropských trzích poslední týden klesaly

BRATISLAVA Cena akcií na středoevropských trzích za poslední týden převážně klesala. Akciové indexy kolísají v blízkosti několika ročních minim již delší dobu. Západoevropské akciové trhy se naopak dokázaly vymanit z prodejního tlaku a připsaly si zisková procenta.
„Česká národní banka snížila podle očekávání hlavní úrokovou sazbu z 2.25 na 1.75 procenta. Evropská centrální banka tentokrát vyčkala a sazby ponechala beze změny. Pražský index oslabil o 5.2 procenta už na 734 bodů, přičemž německý index DAX rostl a se ziskem 7.1 procenta uzavřel na úrovni 4647 bodů,“ informoval Juraj Hrbatý, člen představenstva Capital Markets.

Unipetrol oznámil, že zisk (EBIT) pravděpodobně dosáhne za čtvrtý kvartál 2008 záporné hodnoty, za čímž stojí zpomalení globálního ekonomického růstu. Společnost také oznámila, že odloží zpětný odkup svých akcií, čímž upřednostní výplatu dividend. Po deseti letech vyplácená dividenda v roce 2008 byla ve výši 17.65 korun na akcii.

Akcie Unipetrolu se v závěru snažily dohnat zameškané a nakonec oslabily jen o 6.7 procenta. Deutsche Bank oznámila za 4. kvartál 2008 ztrátu ve výši 4.8 miliardy eur ve srovnání se ziskem 953 milionů. eur za stejné období loňského roku. Celková ztráta za rok 2008 dosáhla rekordní hodnoty 3.8 miliardy eur. Management společnosti se vyjádřil, že banka využila 4. čtvrtletí 2008 „na úklid domu“ a rok 2009 může začít bez starých břemen.

Akcie Deutsche Bank si polepšily o 4 procenta na 21.8 eura. Rychlý pokles letových sazeb v zemích střední Evropy způsobuje rapidní oslabování měn těchto zemí, což výrazně zvyšuje kurzové riziko při investici v takové měně. „Ve výhodě jsou proto burzy na kterých se obchoduje v eurech, resp. v amerických dolarech, který vůči euru dokonce posiluje,“ podotkl Hrbatý.

Oznámené hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku mohou tento týden hýbat s cenami akcií francouzských automobilek Peugeot a Renault, farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis a z bankovního sektoru maďarskou OTP Bank a tureckými Akbank, Sekerbank a Turkiye Garanti Bankasi.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek