- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníAby byly domácí spotřebiče vždy fit

Aby byly domácí spotřebiče vždy fit

I když bez povšimnutí slouží dlouhá léta bez náznaků opotřebování, bez průběžné údržby ztrácejí na komfortu a výkonu, ba někdy jejich spotřeba může stoupat.

Jak se postarat o domácí spotřebiče, aby neodmítaly poslušnost? Je to jednodušší, než se může na první pohled zdát. Všechno závisí na tom, kolik pozornosti jim věnujete. Pokud se pravidelně postaráte o jejich slabiny, problémy odstraníte dříve, než mohou zanechat trvalý vliv na stavu spotřebiče. Kontrola, čištění či případné seřizování by měly být na prvním místě. Ušetříte tak peníze, které byste zaplatili za opravu či nový spotřebič.

Chladnička
Kolik chladu ve svém nitru vyrobí, tolik tepla musí předat do okolního prostředí. Slouží k tomu tepelný výměník, který se nachází na její zadní stěně. Připomíná mřížku a pokud zapadne prachem, chlazení ztrácí na efektivnosti a způsobuje vyšší spotřebu energie. Suchý prach odstraníte štětcem, mastný pouze pomocí mýdlového saponátu. Tato práce obejde ty, co mají dvoudveřové chladničky. Tam bývá výměník obvykle ukryt pod povrchem dvířek. Prohlédněte i odtokovou nádobu umístěnou nad kompresorem, aby vás nepřekvapila přetékající voda.

Žádné odmrazování by se nemělo obejít bez dezinfekce vnitřního prostoru a pročištění odtokových kanálků na vodu. Pokud výrobce nesáhl po plastech s přídavkem iontů stříbra, jde o nutnost. I když chlad zpomaluje rozmnožování bakterií a růst plísní, nezastavuje je. Pouze pravidelně dezinfikovaná chladnička zaručí řádnou životnost potravin při skladování.

Pokud stojíte před výzvou přemontovat na používané chladničce dvířka, aby se otevírala z druhé strany, přelepte po montáži gumové obvodové těsnění na několik týdnů lepicí páskou. Ta zabrání tomu, aby se těsnění na straně pantů pokrčilo a ztratilo na těsnosti.

Myčka nádobí
Pokud myčka při otevření zapáchá, na vině není špinavé nádobí čekající na mycí cyklus, ale její znečištění. Po každém druhém mycím cyklu byste měli věnovat pozornost sítku, které se nachází na dně. Jeho úkolem je chránit čerpadla před poškozením nečistotami, které kolují ve vodě. Zatímco hrubší síto chrání okruh pro vypouštění vody, to jemné filtruje cirkulující vodu v systému.

Přestože tablety obsahují louhy, část tuků se ukládá ve všech vnitřních rozvodech. Postupem času se vytvoří vrstva nečistot na hadičkách, mechanismu oběhového čerpadla, ale také v rozvodných ramenech. Proto s několikaměsíčním odstupem používejte mycí prostředek na myčky vložený do koše při prázdném cyklu. Teplá voda rozpustí voskový uzávěr a enzymy rozloží nečistoty na místech, kde je není vidět. To čistící tableta nedokáže.

Pozor si dejte na nože a ostré hrany hrnců. Pokud proříznou poplastovaný povrch koše, kovové jádro začne rezivět. Začne nabírat na objemu a rez se bude postupně rozšiřovat.

Pračka
Chcete-li vědět, kolik vodního kamene bylo uloženo ve vaší pračce, spusťte naprázdno prací cyklus a místo prášku na praní vsypte do bubnu jeden balíček potravinářské kyseliny citrónové. Ta uvolní všechny usazeniny, aniž byste museli investovat do drahých přípravků a bez obav, že něco poškodíte. Budete-li tuto proceduru opakovat každé tři měsíce, máte po starostech.

V měsíčních intervalech byste měli nahlédnout do filtru, který chrání odtokové čerpadlo před poškozením. Obvykle ho najdete prázdný. Pokud se však při nehodě ucpe ponožkami nebo jiným drobným šatstvem, které se zázrakem dostalo mimo bubn, jeho otevírání se v budoucnu stane téměř nemožným.

Všimli jste si, že na gumovém rukávu kolem dvířek se tvoří slizká hmota či dokonce plíseň? Potom byste měli zakročit protiplísňovým přípravkem s obsahem chlornanů. Ten včas zabrání rozmnožování života ve vlhkém prostředí.

Varné centrum
Zatímco u sklokeramické varné desky je čistící prostředek s „tekutým práškem“ a škrabka odpovědí na každé znečištění, při vaření na plynu se bez dobré taktiky nelze obejít. Odolejte pokušení mýt hliníkové difuzéry hořáků, jejich smaltované kryty a litinové podstavce v myčce na nádobí a vyvařte je raději v prášku na praní. Zabráníte jejich oxidaci a zbavíte se tukových usazenin, které za studena nelze umýt. Pravidelně kontrolujte spolehlivost tepelných pojistek.

Jinak je to v troubě. Pokud nepomůže napaření horkou vodou při 100-stupňovém programu pečení spodní spirálou s plechem plným vody v nejspodnější zásuvce, pomoc hledejte v přípravcích s obsahem louhu. Mohou to být speciální prostředky pro připáleniny nebo tableta do myčky na nádobí rozpuštěná ve vodě. Vhodné je demontovat boční držáky a nezapomenout na důkladné vyčištění síta, které chrání horkovzdušný oběh před znečištěním. Demontovat lze i dvířka s vícevrstvým prosklením. Pokud se v meziprostoru usadil prach, zda do něj zatekly nečistoty, můžete je odstranit.

Odsavač par s tahem do vzduchovodu je třeba v lapačích tuků pravidelně zbavovat mastných nánosů, které nepozorovaně pronikají až k vrtulím. Mýdlový saponát funguje spolehlivě. Pokud jste odkázáni na recirkulaci s přídavnými uhlíkovými filtry, můžete je oživit i bez toho, abyste je náplň neustále vyměňovali za novou. Koupel v teplém roztoku prášku na praní z nich vytáhne uvízlé aroma a na nějakou dobu budou pracovat dál. Poté, co granulát filtrů přeperete, nechte jej dokonale vyschnout.

Vysavač
Pokud během vysávání vypoví motor vysavače, neznamená to, že musel bezpodmínečně shořet. S největší pravděpodobností se aktivovala tepelná pojistka, jejímž úkolem je zabránit přetížení. Na vině jsou filtry, kterým jste nevěnovali dostatečnou pozornost. Obvykle jsou tři a ne každý z nich lze vyčistit praním. Nečistoty snižují průtok vzduchu a praní zvětšuje póry, které následně propustí prachová zrnka. A to nejen do místnosti, ale také k motoru.

Zatímco cyklonovou nádobu dá do pořádku pravidelné čištění, s kapsami je situace jiná. Pokud používáte látkové pro opakované použití, měli byste vědět, že i ty se postupně zanesou a účinnost vysávání klesá. Pokud nastane jejich čas, vyměňte je za nové.

Mikrovlnná trouba
Horká pára unikající pod palbou mikrovlnného záření z nádobky s vodou dokáže během 30 minut uvolnit i připálené nečistoty na smaltovaných stěnách vnitřního prostoru a pod spirálou grilu. Nastavte výkon naplno, vytáhněte otočný talíř a nechte páru, aby udělala svou práci.

Většina mikrovlnek umožňuje pro snazší čištění vyklopit topné těleso grilu tak, abyste se při čištění dostali i podeň. Každý čistící zásah však znamená, že část nečistot a prostředku se uchytí na povrchu spirály. Proto ji po čištění propalte krátkým režimem grilování.

Stroj na espresso
Pokud vás někdo přesvědčuje o tom, že tmavě hnědý povlak na kovových částech páky je žádaný, měli byste vědět, že jde o připálené zbytky tuku, který se nachází v pražených kávových zrnech. Zatímco kyselina citrónová odstraní vodní kámen v zásobníku vody, čerpadle a vnitřních rozvodech, na kávovou patinu je přislabá. Tehdy je třeba sáhnout po enzymových tabletách, které povlak rozloží.

Účinné jsou však i na místech, která přicházejí při zpěňování do styku s mlékem. Při vysokých teplotách mohou vznikat připáleniny, které budou měnit chuť horkého mléka a pěny. Enzymy je rozpustí.


Tip redakce: Nevíte jaké občerstvení připravit na oslavu, nebo na posezení s přáteli? Nechte se inspirovat slanými recepty.


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek